Škoda 1200-1201-1202 page Škoda 1101 - 1203 fórum
Masochisti všech zemí, spojte se!
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prodej starých verglů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Škoda 1101 - 1203 fórum -> Život kolem veteránů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LeDocteur



Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 1939
Bydliště: Krysočina

PříspěvekZaslal: ne únor 11, 2007 4:30 pm    Předmět: Prodej starých verglů Citovat

Protože "život kolem veteránů" ssebou občas přináší i nutnost (nebo výhodnou příležitost) zbavit se nějakého toho verglu, rád bych pouze upozornil neznalé na jeden takový aspekt, který se bohužel postupem času stal i u námi oblibovaných vozítek aktuálním.

Pokud někdo prodává vůz do zahraničí, je třeba si uvědomit, že dnes už i takový tudor, sedan, či první spartak - ať už se to každému zdá jak chce podivné - spadá do kategorie národního kulturního a technického dědictví. Ze zákona je každý, kdo vyváží automobil starší 50ti let (tedy do roku 1957) povinen mít k tomuto vývozu svolení ministerstva kultury (čemuž předchází nikoli banální "testace" v národním technickém muzeu atd).

Je jasné, že tisíckrát nikdo nic nemusí zkoumat, ale stačí aby se jednou celník špatně vyhajal, popřípadě se mu nelíbila manželka transportujícího a problém může být na světě. Pokuta v tomto případě může být až 1 000 000 korun, přičemž bohužel vůbec nerozhoduje, zda-li se jedná o totálně shnilý vrak první kývačky bez papírů, nebo o zlatou sošku prdelatého andělíčka.

Vy jako prodejci, chcete-li se vyvarovat případných komplikací, tak si to raději pojistěte. Dopravu nechte vždy na kupujícím (aby nechytli na hranicích vás) a raději napište kupní smlouvu na někoho v republice (známého či příbuzného nového majitele) - vždy tak můžete tvrdit, že jste o ničem nevěděli. Popřípadě si vynuťte doložku do smlouvy, že prodáváte vůz s tím, že zůstane v ČR, a případný vývoz bude realizován jen s povolením MKČR, které si vyřídí nový majitel.

Někdo též doporučuje poradit novému majiteli, ať si obstará dopředu objednávku pro nějakou zahraniční renovátorskou firmu psanou na českého zákazníka - a může pak tvrdit, že auto bude venku jen kvůli renovaci a pak se vrátí zpátky, protože u nás jsou lemry zlodějský fušeráci a neudělali by to tak, jako poctivej bavorskej fachman. Podle mě je to ale k ničemu, protože to problém neřeší. Podle mého amatérského výkladu zákona je vývozem kulturní památky i tenhle případ a musí k němu být taky povolení.

Tolik můj příspěvek, který nemá být malováním čerta na zeď, ale spíše pobídkou k prevenci, neboť se jedná o věc, kterou možná ani někteří nevědí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
AlvA



Založen: 10.1.2007
Příspěvky: 988
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne únor 11, 2007 9:27 pm    Předmět: Citovat

A jak na hranicich zjistej, kdyz to pojedu prodat po vlastni ose, ze to jedu prodat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Rancher



Založen: 19.12.2006
Příspěvky: 1061
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 11, 2007 9:35 pm    Předmět: Citovat

Chytnou Tě, jak deš dom pěšky a kapcy plný ojrů Laughing
_________________
www.spartaky.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
LeDocteur



Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 1939
Bydliště: Krysočina

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 4:08 am    Předmět: Citovat

Ono to víte, hranice jsou hranice (a že bych o tom mohl vykládat dlouhé hodiny příběhy tak srdceryvné, že by Vaše vnoučata týden nespala - však pimpaBu vám kdyžtak řekne).

Když jsme se onehdá blahé paměti vraceli se Selim z legendární výpravy na Slovensko a uvnitř zelinářské Ávie jsme vezli jednu z mých prvních TZF (neboli Totálně Zpuchlých Felicií), tak slovenským celníkům vývoz kulturního dědictví tak nějak jakože vůbec nevadil, avšak na českých hranicích poctivý celník řekl "definitly not" a začal nám vysvětlovat, že se jedná o dovoz ODPADU do republiky, k čemuž je třeba zvláštní povolení ministerstva průmyslu a obchodu, jehož vyřízení trvá měsíc a stojí deset tisíc korun a že je to tedy velmi zapeklitá situace, protože by nás rád pustil, avšak zákony a předpisy jsou pro něj svaté a tudíž nemůže nic dělat, přičemž mu neustále cukalo levé oko a když hovořil, tak měl jemně povystrčenou pravou dlaň. Naštěstí přítel Seli zná svět přece jenom lépe než já a tak začal milé dva uniformované úředníky přesvědčovat pomocí argumentů, z nichž jako jediný pádný a přesvědčivý se nakonec ukázal "administrativně-manipulační" poplatek ve výši jednoho tisíce korun vložený do pasu a tašky pomerančů pro paní celníkovou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Predseda
vedoucí tohodle kolchozu


Založen: 18.12.2006
Příspěvky: 2394
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 8:09 am    Předmět: Citovat

Vždycky to bylo, je a bude všude stejný Sad Mj, Pedy - píšeš sem tohle téma kvůli nějaké nedávné neblahé zkušenosti s vývozem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
LeDocteur



Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 1939
Bydliště: Krysočina

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 8:51 am    Předmět: Citovat

Ne. Jediná neblahá zkušenost je asi už dávná - myslím, že dostatečně mediálně známá aféra kolem vývozu jakési staré tatřičky, ale to už je kolik let - dá se to pořád najít i na netu, ale už nevím kde (nebo spíš mám zamálo to hledat). Tenkrát z toho byla fakt aféra...

Abych řekl pravdu, inspirovalo mě k tomu to, že jeden příležitostný známý nedávno prodal spartaka standarta kamsi za hranice (odcestoval v pohodě), tak jsem si jen řekl, že by neškodilo tleto připomenout. Znova říkám, že si myslím, že tisíckrát určitě nikdo na hranicích neřekne ani oďo, ale náhoda je blbec, znáte to Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Predseda
vedoucí tohodle kolchozu


Založen: 18.12.2006
Příspěvky: 2394
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 8:58 am    Předmět: Citovat

A co naopak dovoz? Jsou nějaký okolní státy, kde platěj taky takový pravidla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
panny



Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 118
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 2:27 pm    Předmět: Citovat

Kamarád si takhle přivezl z Rakouska VW 31 a než jsme pro to jeli tak si musel sehnat papír o tom že nedováží odpad, ale že dováží veterána a musel to mít potvrzený od nějakýho veteránklubu, co je členam akhv a nevim čeho ještě. Na hranicích chtěli vidět tohle, kupní smlouvu jak německou tak českou a rakušáci nám poradili napsat cenu na 1 Euro, kuli clu a těmhle věcem, jinak to bylo v pohodě, jen celníci byli hrozně zvědaví a hrozně si to auto prohlíželi Rolling Eyes
_________________
se mnou přijede zákon
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Predseda
vedoucí tohodle kolchozu


Založen: 18.12.2006
Příspěvky: 2394
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 2:30 pm    Předmět: Citovat

Mě si prohlíželi celníci taky, když jsem se onehdá pokusil jet Pusinkou do Rakouska. Nakonec mě tam nepustili, právě proto, že to taky vypadalo, jak když tam vezu odpad Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Burák
Moderátor


Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 2529
Bydliště: Beroun

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 2:54 pm    Předmět: Citovat

To se jm nedivim Rolling Eyes
_________________
Autum nerozumim, jen blbě kecám!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Predseda
vedoucí tohodle kolchozu


Založen: 18.12.2006
Příspěvky: 2394
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 3:25 pm    Předmět: Citovat

No, já taky ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlada



Založen: 21.12.2006
Příspěvky: 3
Bydliště: Borek nad Labem

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 3:50 pm    Předmět: Citovat

jo tak to uz se mi take stalo, ale naopak, kdyz jsem si z burzy na starem letisti v Brne odskocil na slovensko, tak celnik pravil že do "slovenske republiky je dovoz takoveho tovaru zakazan" a že me tam nepusti a ja na to ze to tam nedovazim ze si to zase pekne odvezu domu, pomohlo až když jsem mu podal "rukavici".....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mireček



Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 5:15 pm    Předmět: Citovat

Mě tak napadá, jak to s tím vývozem je. Jsme EU, takže v podstatě jeden stát???ne??? Nebo až po Šengenu (nebo jak se to píše?). A nebo na furt? Stálo by za to, nechat na to udělat nějakej právní výklad. Co Vítku??!! Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LeDocteur



Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 1939
Bydliště: Krysočina

PříspěvekZaslal: po únor 12, 2007 5:31 pm    Předmět: Citovat

Clo se dneska už neplatí (v rámci EU). Co se týče zákonů v okolních zemí ohledně stáří vozidel, tak to bohužel nevím. Ale určitě takový předpis existuje i ve všech okolních zemích, jen se bude lišit v době stáří a v náležitostech vystavení povolení.

Mimochodem - není to jen pro auta ČESKÉ výroby. Může to bejt válečnej JEEP, kterej prodáte zpátky do Ameriky a už to taky potřebuje povolení.

To "dovozový" povolení Vám můžu vystavit taky - když budete někdy potřebovat. Tenkrát na tu TZF to jsem ještě nemohl a navíc on to opravdu ve své podstatě dovoz odpadu do republiky BYL Smile



Jinak za sebe můžu říct, že s tím v podstatě souhlasím. Je jasný, že asi prodej oktávky, kterejch je tady osm prdelí, bych nebral stejně, jako prodej loukoťovýho L&K z roku 1905, ale na druhou stranu, kdyby to bylo tak volný, tak nám tady za chvíli nezůstane vůbec nic. A aspoň trošičku to ztěžuje práci kostelním zlodějíčkům - i když ve většině kostelů už není nic, co by se dalo ukrást. Zaplaťpámbu za to, že i s nástupem EU zůstaly alespoň nějaký regule pro vývoz kulturních a technickejch památek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vítek



Založen: 20.12.2006
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 13, 2007 11:41 am    Předmět: Citovat

mireček napsal:
Mě tak napadá, jak to s tím vývozem je. Jsme EU, takže v podstatě jeden stát???ne??? Nebo až po Šengenu (nebo jak se to píše?). A nebo na furt? Stálo by za to, nechat na to udělat nějakej právní výklad. Co Vítku??!! Díky.



No, ne jeden stát, ale jeden trh se zákazem omezování dovozu a vývozu ano. EU ovšem určitá omezení volného trhu svým členům umožňuje, konkrétně "zákazy nebo omezení dovozu, vývozu nebo tranzitu odůvodněné veřejnou mravností, veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností, ochranou zdraví a života lidí a zvířat, ochranou rostlin, ochranou národních kulturních statků, které mají uměleckou, historickou nebo archeologickou hodnotu, nebo ochranou průmyslového a obchodního vlastnictví", když "tyto zákazy nebo omezení nesmějí však sloužit jako prostředky svévolné diskriminace nebo zastřeného omezování obchodu mezi členskými státy".

Tj. omezení vývozu kulturních památek je plně v souladu s EU, pouze se lze hádat, má-li být "památkou" auto nad 50 let (dle mého názoru zcela OK), nebo je-li to "veterán" podle FIVA (>25 let?), nebo je-li to jenom to, co má dřevěnej rám atd. Protože kdyby se ČR usmyslela, že za památku prohlásí každé jízdní kolo starší 5 let, asi by to trošku tou "svévolnou diskriminací" zavánělo, že..


PS - "Schengenský prostor" se týká volného pohybu osob, nikoli zboží, to se volně pohybuje už teď.
V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Škoda 1101 - 1203 fórum -> Život kolem veteránů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com